Menu
Zobacz też
Stopień zachorowalności
Na endometriozę chorują najczęściej kobiety w wieku rozrodczym, tj. wtedy, kiedy dochodzi do regularnych krwawień miesięcznych i, co za tym idzie, złuszczania się błony śluzowej macicy. Stwierdzono również jednostkowe przypadki zachorowania na endometriozę w przypadku dziewcząt przed pierwszą miesiączką oraz kobiet w okresie po menopauzie.
Co ciekawe, przypadku endometriozy stwierdzono również u mężczyzn – były to jednak pojedyncze i odosobnione przypadki. Endometrioza u mężczyzn wynikała głównie z leczenia raka gruczołu krokowego poprzez regularne podawania estrogenu. W przypadku kobiet, stwierdzona endometrioza występuje u ok. 7 do 15% kobiet na świecie. Szacuje się, że choruje na nią połowa wszystkich kobiet.
Czynniki ryzyka wystąpienia endometriozy
Podczas badań nad chorobą naukowcy wyodrębnili zestaw czynników, które mogą podnosić ryzyko wystąpienia endometriozy u kobiet. Prócz czynników genetycznych, związanych z możliwym dziedziczeniem choroby, gdzie najbardziej na nią narażone jest rodzeństwo oraz córki chorej kobiety, wyodrębniono również inne grupy możliwych czynników ryzyka wystąpienia endometriozy.
Pierwsza grupa to czynniki środowiskowe. Tutaj przeważa przede wszystkim wysokie zanieczyszczenie środowiska, w którym przebywa bądź przebywała w latach dziecięcych kobieta. Ważny jest również poziom stresu – zbyt wysoki może destabilizować pracę organizmu, wpływać na układ immunologiczny i prowadzić do powstawania jednostki chorobowej.
Drugą grupą jest nieprawidłowe żywienie. Ustalono, że występowaniu endometriozy sprzyja przede wszystkim nieprawidłowa dieta, oparta na zbyt małej ilości błonnika oraz kwasów nienasyconych w stosunku do zbyt dużej ilości tłuszczy. Oba te czynniki podnoszą poziom estrogenów w organizmie. Istotne jest również nadużywanie alkoholu bądź kofeiny, szczególnie pod postacią pitej kawy – oba te czynniki wypłukują niezbędne dla zdrowia organizmu substancje.
Trzecia grupa to czynniki fizyczne i zdrowotne. Ryzykiem wystąpienia endometriozy obłożone są głownie kobiety, w których organizmie stwierdzono zbyt dużą liczbę estrogenów bądź zachwiania gospodarki hormonalnej.