Menu
Zobacz też
Cykl owulacyjny a płodność
Coraz więcej par skarży się na niemożność zajścia w ciążę. Gdy starania o wydanie na świat potomka kończą się niepowodzeniem powszechną relacją staje się coraz większy niepokój. Pogłębia go wiedza na temat tego, że niepłodność jest coraz poważniejszym problemem społecznym, trudno dziwić się więc, że pary, które odwiedzają ginekologa nawet nie starają się ukrywać swojego przerażenia. Na szczęście, bardzo często okazuje się, że problemy z zajściem w ciąże nie są wcale związane z istnieniem przeszkód zdrowotnych. Ginekolog odkrywa zazwyczaj, że choć kobiety są coraz lepiej wykształcone i coraz bardziej wyemancypowane, często nie są świadome tego, jak funkcjonuje ich ciało. A przecież staranie się o dziecko zostanie uwieńczone sukcesem, jeżeli para zyska wiedzę na temat dni płodnych i sposobu ich obliczania.
Kluczem do zrozumienia tego, jak funkcjonuje kobiecy organizm wydaje się być cykl owulacyjny zwany też w niektórych periodykach cyklem miesiączkowym. Liczy się go od pierwszego dnia krwawienia miesięcznego do dnia, który poprzedza kolejną miesiączkę, a najbardziej regularny cykl owulacyjny ma około dwudziestu ośmiu dni. Naturalnie, nie wszystkie kobiety mogą pochwalić się podobną regularnością, a do tego nawet te, które z reguły chwalą się powtarzalnością cyklu owulacyjnego mogą obserwować pewne wahania spowodowane pogorszeniem stanu zdrowia, stresem lub szeregiem innych czynników. Każda kobieta jest jednak w stanie, na podstawie obserwacji swojego organizmu, odpowiedzieć sobie na pytanie o to, kiedy, w przybliżeniu, może spodziewać się kolejnej miesiączki.
Umiejętność przewidzenia cyklu owulacyjnego wydaje się przydatna nie tylko dlatego, że żadna kobieta nie lubi, gdy zaskakuje ją miesiączka. I ten argument pojawia się często, ważne jest jednak i to, że cykl owulacyjny pozwala odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy pojawia się realna szansa na zajście w ciążę. Wbrew przekonaniu wielu kobiet dni płodnych nie jest wcale dużo, najczęściej wspomina się bowiem o trzech dniach poprzedzających jajeczkowanie oraz dwóch dniach po owulacji. To właśnie wtedy pary starające się o dzieci powinny zintensyfikować swoje wysiłki, szanse na powodzenie są bowiem wówczas największe. W przypadku nieprawidłowości obserwowanych w cyklu owulacyjnym wskazane jest podjęcie tego tematu podczas wizyty u ginekologa, być może bowiem to właśnie one decydują o niepowodzeniach pary starającej się o dziecko.
Więcej informacji o owulacji znajdziesz na stronie owulacja.net.